Tarım Mesleki Eğitimi

TARIM MESLEKİ EĞİTİMİ

FAS projesi, Kıbrıs Türk toplumu için tarım alanında verilecek olan ilk mesleki eğitim programını tasarlamış ve geliştirmiştir. Bu eğitim, yetişkin öğrenimine ilişkin AB yönergelerine uygun olarak tasarlanmıştır ve eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara Başarı Belgesi sunulacaktır.

Eğitimlere katılım gönüllüdür ve eğitimler kısa olmasına rağmen yeni teknoloji, araştırma ve yenilikler hakkındaki en son bilgileri Kıbrıs’ın kuzey kesiminde gerçekleştirilen ana üretim sektörlerine sunmak üzere tasarlanmıştır.

Aşağıdaki konular üzerine sekiz farklı eğitim sunulacaktır:

  1. Çiftlik Yönetimine Giriş
  2. İleri Arıcılık
  3. Narenciye Üretimi
  4. Zeytin Üretimi
  5. Koyun ve Keçi Sürü Yönetimi
  6. Sağmal İnek Sürü Yönetimi
  7. Yeni Başlayanlar için Organik Tarım
  8. İleri Organik Tarım

Aşağıdaki bölüm size her kurs hakkında daha ayrıntılı bilgi sunacaktır. Çiftlik Yönetiminin zorunlu olduğunu unutmayın. Dilediğiniz kadar kursa katılabilirsiniz ve eğitimler ücretsizdir.

Çiftlik Yönetimi Modülü

Bu modül, çiftçilere işletmelerini verimli bir şekilde nasıl yönetecekleri konusunda temel bilgileri sağlamaktadır. Eğitim, muhasebe, temel muhasebe uygulamaları, çiftlik yatırımları, pazarlama, üretici grupları ve kooperatiflerin yanı sıra iyi tarım uygulamaları ve standartlar gibi çeşitli konuları ele alacaktır.

Sağmal İnek Sürü Yönetimi Eğitimi (Yaklaşan Eğitim)

Bu eğitim, 32 saat sürecek olan 5 üniteden oluşmaktadır. Eğitim, hayvan yetiştiriciliği, hayvan beslenmesi ve yem bitkileri, hayvan sağlığı, hayvancılık sistemleri ve hayvan refahı, sağım hijyeni koşulları ve iyi uygulamalar konularında teorik bilgi ve uygulama deneyimi sağlayacaktır.

Koyun ve Keçi Sürü Yönetimi Eğitimi (Yaklaşan Eğitim)

Bu eğitim, 36 saat sürecek olan 6 üniteden oluşmaktadır. Eğitim, hayvan yetiştiriciliği, hayvan beslenmesi ve yem bitkileri, hayvan sağlığı, hayvancılık sistemleri ve hayvan refahı, sağım hijyeni koşulları ve iyi uygulamaların yanı sıra süt işleme ve peynir üretiminde gıda güvenliği konularında teorik bilgi ve uygulama deneyimi sağlayacaktır.