TARIMDA ARAŞTIRMA ve DEMONSTRASYON PİLOT PROGRAMI

Keçiboynuzu Yetiştiriciliği Alt-Tematik Ağı

 

SEMİNER VE ARAZİ UYGULAMASI

“Keçiboynuzu Yetiştiriciliği – Başarılı üretim stratejileri için temel hususlar

Etkinlik ne ile ilgili olacak?

AB tarafından finanse edilen Tarımsal Danışmanlık Hizmetlerinin Uygulanmasına Yönelik Teknik Destek Projesi uygun teknikler ve iyi uygulamalar ile keçiboynuzu bahçelerinin kurulması, sulama ve gübreleme gereksinimleri, zararlılar ve hastalık yönetimi ile çoğaltma, budama ve gençleştirme teknikleri hakkında ayrıntıların paylaşılacağı bir seminer ve sonrasında saha tanıtım etkinliği gerçekleştirecektir.

Gün, sunumlar ve tartışmalarla başlayıp, ardından bir keçiboynuzu bahçesinde çoğaltma, budama ve gençleştirme yöntemleri üzerine uygulamalı eğitim ile devam edecektir.

Etkinlik ne zaman olacak?

7 Eylül 2023

Nerede ve saat kaçta?

  • “Yialousa/Yeniereköy Belediyesi” Binası. Saat: 10:00am – 17:30pm.

Nasıl katılabilirim?

Lütfen önceden ve en geç 6 Eylül 2023 Salı gününe kadar kayıt yaptırınız:

  • E-posta: info@tcc-farm-advisory.eu
  • WhatsApp: 0548 848 8428
  • Telefon: 0548 848 8428

TARIMDA ARAŞTIRMA ve DEMONSTRASYON PİLOT PROGRAMI

Keçiboynuzu Yetiştiriciliği Alt-Tematik Ağı

SEMİNER

“Keçiboynuzu Üretimi – değerli bir ürün olarak uygunluğu ve ekonomik önemi

Etkinlik ne ile ilgili olacak?

AB tarafından finanse edilen Tarımsal Danışmanlık Hizmetlerinin Uygulanmasına Yönelik Teknik Destek Projesi, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde keçiboynuzu yetiştiriciliğinin mevcut durumu, keçiboynuzu genotiplerinin karakterizasyonu ile ilgili çalışmaların detayları, keçiboynuzu ağaçlarının iklimsel gereksinimleri ve genel yetiştirme ihtiyaçları, mevcut ve yeni keçiboynuzu çeşitlerinin potansiyel kullanımı, dönüşüm yoluyla keçiboynuzuna değer katma, dünyadaki pazar koşulları ve hasat ve işleme ile ilgili önemli hususların paylaşılacağı bir seminer ve ardından bir saha etkinliği düzenleyecektir.

İkinci gün katılımcılar keçiboynuzunun nasıl işlendiğini, dönüştürüldüğünü ve pazarlandığını görmek için bir gıda işletmecisini ziyaret etme fırsatı bulacaklar.

Etkinlik ne zaman olacak?

17 – 18 Ağustos 2023

Nerede ve saat kaçta?

  • 17 Ağustos 2023 Lefkoşa, “tarım dairesi” 2. kat toplantı salonu. Saat: 10:00 – 16:00
  • 18 Ağustos 2023 Mağusa Saat: 09:00-12:00

Nasıl katılabilirim?

Lütfen önceden ve en geç 16 Ağustos 2023 Salı gününe kadar kayıt yaptırınız:

E-posta: info@tcc-farm-advisory.eu

WhatsApp: 0548 848 8428

Telefon: 0548 848 8428

TARIMDA ARAŞTIRMA ve DEMONSTRASYON PİLOT PROGRAMI

Yem Bitkileri Alt-Tematik Ağı

“Yeni Yem Bitkisi Çeşitleri Denemelerinden Elde Edilen Sonuçlar ve Hayvan Yemi Kalitesinin Önemi” Seminer ve Tarla Demonstrasyon Etkinliği , 11-12 Temmuz 2023

AB tarafından finanse edilen Tarımsal Danışmanlık Hizmetlerinin Uygulanmasına Yönelik Teknik Destek Projesi yürütülmekte olan denemelerin bir parçası olarak yeni sertifikalı yem tohumu çeşitlerinin performansına ilişkin ayrıntıların paylaşılacağı bir seminer ve tarla demonstrasyonu etkinliği düzenleyecektir.

Hayvan yemi, gıda güvenliği ve ekin besin yönetimi konularında Kıbrıslı Türk uzmanlar, devam eden girişimler ve planlanan diğer girişimlerle ilgili yerel deneyimlerini paylaşmak üzere katkıda bulunacaklardır.

İkinci gün ise katılımcılar, tarım ve bahçecilik alanlarında kullanılmak üzere yeşil atıkların geri dönüştürülmesiyle kompost üretimine yönelik AB tarafından finanse edilen bir projeyi ziyaret etme fırsatı bulacaklardır. Etkinlik ilgilenen herkese açıktır ancak sınırlı yer olması nedeniyle önceden kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Etkinlik 11 Temmuz 2023 Salı ve 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü saat 9:30 ile 13:30 arasında gerçekleştirilecektir. Daha fazla bilgi için taslak program ektedir.

Sınırlı oturma kapasitesi nedeniyle katılım kesinlikle kayıt yoluyla olacaktır. İlgileniyorsanız, 10 Temmuz 2023 Pazartesi günü öğlene kadar info@tcc-farm-advisory.eu adresine mesaj göndermeniz veya 0548 848 84 28 numaralı telefondan bize ulaşmanız rica olunur.

TARIMDA ARAŞTIRMA ve DEMONSTRASYON PİLOT PROGRAMI

Halloumi/Hellim PDO Alt-Tematik Ağı

 

SEMİNER

“Halloumi/Hellim PDO Sertifikasyonu için hazırlık ve bilinmesi gerekenler” (22 Haziran 2023)

Avrupa Birliği Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri Projesi, 22 Haziran 2023, Perşembe günü, “Halloumi/Hellim PDO Sertifikasyonu için hazırlık ve bilinmesi gerekenler” konulu bir seminer düzenlemektedir.

Seminer sırasında çiftçiler için gereklilikler, gıda işletmecilerinin standartları ve yükümlülükleri ve ilgilenenlerin sertifikasyon için nasıl başvurabilecekleri hakkında bilgi verilecektir.

Çiftçiler, gıda işletmecileri ve Halloumi/Hellim üretim ve sertifikasyon sürecine dahil olan diğer kilit aktörler, deneyimlerini paylaşma ve şimdiye kadar edinilen tecrübeleri paylaşma fırsatına sahip olacaklardır.

Etkinlik 22 Haziran 2023 Perşembe günü saat 9:00’dan itibaren Lefkoşa Merit Otel’de gerçekleştirilecektir. Daha fazla bilgi için taslak program ektedir.

Sınırlı oturma kapasitesi nedeniyle katılım kesinlikle kayıt yoluyla olacaktır. Seminerle ilgileniyorsanız, 21 Haziran 2023 Çarşamba günü öğlene kadar 548 848 84 28 whatsapp/telefon numaramızdan, info@tcc-farm-advisory.eu e-posta adresimizden bize ulaşmanız rica olunur.

AB FAS TARIMDA ARAŞTIRMA ve DEMONSTRASYON PİLOT PROGRAMI

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Alt-Tematik Ağı

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Hasat Edilmesi ve İşlenmesi – Eğitim ve Tarla Günü

Avrupa Birliği tarafında finanse edilen Tarımsal Danışmanlık Hizmetlerinin Uygulanmasına Yönelik Teknik Destek Projesi tıbbi ve aromatik bitkilerin hasat edilmesinin ve işlenmesinin nasıl yürütülmesi gerektiği, bitki materyalinin nasıl alınacağı ve düzgün, temiz ve kaliteli bir ürün elde etmek için hangi araçların, ekipmanın ve aygıtların kullanılması gerektiği hakkında detayların paylaşılacağı bir eğitim ve tarla günü düzenleyecektir.

Katılımcılar ayrıca bitki çayı yapımı, uçucu yağların damıtılması, kremlerin ve diğer ürünlerin hazırlanması hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaklar.

Etkinlik ne zaman olacak?

14-15 Haziran 2023

Nerede ve saat kaçta?

14 Haziran 2023 günü Pergamos/Beyarmudu Güney Mesaoria/Mesarya Sosyal Tesisleri’nde

15 Haziran 2023 günü Girne, Acapulco Hotel’de

Her iki etkinlik de saat 10:00’da başlayacak ve 16:30’da bitecektir.

TARIMDA ARAŞTIRMA VE DEMONSTRASYON PİLOT PROGRAMI

Halloumi/Hellim PDO Alt-Tematik AğıDanışman Eğitimi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri Projesi, Tarımda Araştırma ve Demonstrasyon Pilot Programı kapsamında Halloumi/Hellim PDO üretim zinciri üzerine bir eğitim düzenlemektedir.

Bu eğitim, Halloumi/Hellim üretim zincirinde yer alan çeşitli paydaşlara rehberlik etmeye ve danışmanlık sağlamaya yönelik bilgi ve kapasite geliştirmek amacıyla tarım danışmanlarına, gıda teknolojisi uzmanlarına, veterinerlere ve diğer danışmanlara verilmektedir.

Eğitim, süreçlerin hem Menşe İsmi Korumalı Ürün (PDO), hem de halk sağlığı gereklilikleri ile uyumlu olmasının sağlanması için tüm hususları ele alacaktır. Bu, çiftlikteki ilk üretimden nihai ürünün mandırada üretilene kadar geçen süreci kapsamaktadır.

Etkinlik, AB Gıda Güvenliği Projesi iş birliğiyle düzenlenmektedir ve 25 Mayıs 2023 Perşembe günü Lefkoşa’da bulunan AB Program Destek Ofisi (EUPSO) binasında gerçekleştirilecektir.

Araştırma ve Demonstrasyon Pilot Programı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Alt Tematik Ağı
Çalıştay ve Saha Etkinliği (14-15 Aralık 2022)

14 Aralık 2022 Çarşamba günü FAS Projesi uzmanları, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile ilgilenen herkes için halka açık bir etkinlik düzenledi.

Çalışma planı, planlanan demo etkinlikleri ve tesis için öngörülen demo arazisi, kullanılacak türler ve çeşitli özellik ve kullanımlar hakkında sunumlar ve tartışmalar gerçekleştirildi.

Daha sonra katılan herkese demo alanı ve fidanlık kurmak için kullanılacak çeşitli bitki
türlerinin fidelerinin çoğaltılması için uygun teknikler, araçlar ve malzemelerin kullanımı hakkında eğitim verildi.

15 Aralık 2022 Perşembe günü, Proje uzmanları, halkın katılımıyla, yabani aromatik ve şifalı bitki türleri, özellikleri, kullanımı, çoğaltma ve hasat teknikleri hakkında açıklamaların yapıldığı bir saha gezisine ev sahipliği yaptı.

Araştırma ve Demonstrasyon Pilot Programı Yem Bitkileri Ağı Çalıştay ve Tarla Etkinliği (4-6 Kasım 2022)

Araştırma ve Demonstrasyon Pilot Programının yem bitkileri teması kapsamında teknik ve uygulamalı bir etkinlik düzenlenmektedir. İlk gün süresince tarlaların hazırlanması ile ilgili çalışmalar, denemesi gerçekleştirilecek olan çeşitler, demo sahaların özellikleri ve denemelerin izlenmesi konuları dahil olmak üzere yürütülecek olan denemelere ilişkin bilgi sunulacaktır. İkinci ve üçüncü günlerde ise katılımcılar, bu yeni çeşitlerin yetiştirilmesi için uygulanacak olan uygulama tekniklerini ve teknolojileri deneyimleyebilmek  için demo sahalarında bir araya gelecekler. Deneme ekimleri gerçekleştirilecek olan yeni çeşitlerin numuneleri, katılımcılara, kendi işletmelerinde de deneme yapabilmeleri için ücretsiz olarak sunulacaktır. Tohumların sınırlı bir miktarda olması sebebiyle, ilk gelene ilk hizmet esasına göre paylaşım yapılacaktır. Katılım için kayıt koşulu aranmamaktadır ve etkinlik herkese açıktır.

Tarımda Araştırma ve Demonstrasyon Pilot Programı

Pilot araştırma ve demonstrasyon programı, çok sayıda Kıbrıs Türk toplumu paydaşını; çiftçileri, danışmanları ve zirai gıda imalatçılarını belirlenmiş olan pilot temalar hakkında eğitim ve farkındalık düzeylerini artırmak ve uygulamada yenilik için potansiyellerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek üzere birbirleriyle etkin olarak iş birliği yapmaları için bir araya getirmeyi hedeflemektedir.

Pilot araştırma ve demonstrasyon programının temel hedefi, belirlenen pilot temalarda bilim ve uygulama arasındaki uçurumu gidermek ve bilimsel bilginin uygulamaya aktarılmasını kolaylaştırarak bilimi tarım için daha da faydalı hale getirmektir.

Akdeniz ve çevresindeki zirai araştırma programları ile ilgili son gelişmeler ve projeler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz

BURADAN DAHA FAZLA BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ

1962’de kurulan CIHEAM, Akdeniz’de tarım ve balıkçılık, gıda ve beslenme güvenliği ve kırsal alanların ve kıyı alanlarının sürdürülebilir kalkınmasına ayrılmış hükümetlerarası bir kuruluşudur.

13 üye ülkeden (Arnavutluk, Cezayir, Mısır, Fransa, Yunanistan, İtalya, Lübnan, Malta, Fas, Portekiz, İspanya, Tunus ve Türkiye) oluşmaktadır ve Bari (İtalya), Hanya (Yunanistan), Montpellier (Fransa) ve Zaragoza’da bulunan 4 enstitüsü (İspanya) ve Paris’teki Genel Merkezi’nden oluşmaktadır. CIHEAM, çeşitli uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır. Akdeniz Tarımsal Enstitüleri; CIHEAM-Bari, CIHEAM-Hanya, CIHEAM-Montpellier ve CIHEAM-Zaragoza, CIHEAM’in eğitim, CIHEAM’ın araştırma ve işbirliği faaliyetlerinin çoğu bu 4 Enstitü tarafından yürütülmektedir.

Hangi araştırma programlarının ve projelerinin yürütüldüğü ve ilginç sonuçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için yukarıdaki isimlere tıklayın!